12th Induction
& Turnover Ceremonies

RY 2008-2009

DISTRICT PROGRAMS
 

District Chair

: SDG Rex Raz
District vice Chair : JDG Edmond Aguilar
 
Club Administration
 
Club Administration 1
     
District Coordinating Chair : PP Pepot Sto. Domingo
     
Club Bulletin : PP Blyth Fielding
Classification : PP Boy Banta
Women in Rotary Chair : PP Evelyn Dominguez
Women in Rotary Co-Chair : PP Helen Masangya
Constitution and By Laws : PP Jobbie Barte
Cultural Heritage : PP Ruben Quinto
     
Club Administration 2
     
District Coordinating Chair : PP Benny Lua
     
District Fellowships : SDG Magic Ong
District Mooncake Festival : IPP Philip Lee
District Kite Flying : PP Mark Yuching
District Halloween : PP Boy Banta
District Chinese New Year : IPP Caloy Chianpian
District Golf: : PP Danny Paragas
District Bowling : IPP John Ang
District Chess : PP Roger Serrano
District Fishing : PP Ben Dimailig
District Octoberfest : IPP Girlie Pelagio
District Oktoberdance Fest : PP Benny Lua
Alay Lakad : IPP Andy Trilles
District Badminton : Rtn. Ben Hur Go
District Shootfest : PP Bong Dela Cruz
District Sports : PP Nito Tamayo
     
Service Projects
     
Community Service
     
District Coordinating Chair : PP Gil Hernandez
     
Community Service Seminar : PP Lito Saria
Avoidable Blindness : Rtn. Mona Meghrajani
Rotary Community Corps : PP Rodring Camia
Concern for Disabled : PP Yolly Concepcion
Anti Dengue : PP Zeny Paje
Medical Missions : PP Leo Castillo
Anti Rabies : PP Arwin Serrano
Manila Bay Clean Up : PP Marilar De Guzman
Concern for Streetchildren : PP George Lee
Tree Planting : PP Mel Chua
Environmental/Ecological : PP Leo Valinado
Disaster Preparedness : PP Arwin Serrano
Drug and Alcohol Abuse : PP Harry Lorenzo
     
Vocational Service I
     
District Coordinating Chair : PP Lilly Aguilar
     
Vocational Serminar 1 & 2 : PP Cora Ocampo
Vocational Training : PP Arsenic Ong 
Vocational Awareness : PP Luvie Hernandez
Career Guidance Development : PP Cora Ocampo
4 Way Test/Call to Honesty Campaign : PP Steve Casaysayan
Job Fair : PP Maricor Malitao
Ethics : IPP Fe Pigon
Rotary Fire Volunteer Brigade : PP Lito Concepcion
     
Vocational Service II
     
District Coordinating Chair : PP Rudy Salazar
     
Vocational Awards : PP Rey Garcia
Rotary Volunteers in Action : PP Jun Galang
Plant Visit : PP Nilo Nepomuceno
Enterpreneural Development : PP Guiller Agulan
Employer/Employee Relations : PP Ernie Dinopol
Computer Literacy : PP Vic Lau
Vocation at Work : IPP Rene Gino
Communication Skills : PP Carlos Dolendo
     
International Service
     
District Coordinating Chair : PP Jun Battung
     
World Community Service : PDG Sonny Ventura
Friendship Exchange : PP Albert Santillan
Foreign Relations : PP Manny Wong