R.I. District 3810 Officers
RY 2011-2012

EXECUTIVE COMMITTEE

District Governor

DG Ernesto "Ernie" Choa

District Governor-Elect

DGE Ismael “Maeng” D. Mercado

District Governor-Nominee

 

District Secretary

DS Edison “Magic” C. Ong

Chief of Staff

COS Robert “Robert” G. Koa

District Finance

SDG Belinda “Bing” P. Nazareno

SDG for Operations – Manila

SDG Edmond “Mond”  T. Aguilar

SDG for Operations – Pasay

SDG Pamela “Pam” N. Nadura

SDG for Operations – Cavite

SDG Ceasar “Czar” T. Genato

SDG for Operations – Mindoro

SDG Renato “Allen” C. Tan

SDG – Programs

SDG Emmanuel “Loy” A. Cosico

SDG – Public Relations    

SDG Blyth “Blyth” F. Fielding

RI/District Events Group 

SDG Lily “Lily” P. Aguilar

Chief Governor’s Aide

SDG Angelito “Lito” T. Pua

District Publication

SDG Lilian “Lilian” B. Cruz

DGPRM Reopresentative

SDG Cynthia “Cyn” R. Evangelista

 OFFICE OF THE DISTRICT GOVERNOR

Chief of Staff / District Support Group

SDG Robert “Robert” G. Koa

District Finance Group

DT Belinda “Bing” P. Nazareno

RI / District Events Group

SDG Lily “Lily”Aguilar

Rules & Procedures Group

PP Rodolfo “Rudy” Salazar

District Publications

SDG Lilian “Lilian” Cruz

District Internet Communications Group

 

 DISTRICT SUPPORT GROUP

Chairman

SDG Robert “Robert” G. Koa

District Protocol Officer

PDG Francisco “Paco” E. Atayde

Vice Chair for Manila Area

PP Carlos “Carlos” Chianpian

Vice Chair for Pasay Area

Dir Antonio “Tony” Villamor

Vice Chair for Cavite Area

PP Isidro “Jhune” Dela Cruz Jr.

Vice Chair for Mindoro Area

PP Martin “Martin” Otte

Sgt-at-Arms Group Chief

PP Ramu “Ram” Varandmal
   SAA Vice-Chair PP Arwin “Arwin” Serrano

District Auditor

PP Reynaldo “Rey” Manuel

District Support

CP Adelaida “Laida” Dangan

District Secretariat

Miss Jocelyn “Joy” L. Gadon

 GOVERNOR's AIDE GROUP

Chairman

SDG Angelito “Lito” T. Pua

Governor's Aide - Manila Area

PP Robert “Bob” Ros
  PP Carlos “Carlos” Chianpian

Governor's Aide - Pasay Area

PP Richard “Richard” Zurbano

Governor's Aide Cavite Area

PP Raymond “Samboy” Camama

Governor's Aide Mindoro Area

PP Mateo “Jeng” Tayag III

DISTRICT FINANCE GROUP

District Finance

SDG Belinda “Bing” P. Nazareno

Ways & Means Committee Chairs

IPP Rolando “Roland”  De Guzman

Co-chairs

PP Nicolas”Nick” Isip
  IPP Marie Lyn “Marie” M. Fuentes
  PP Mark  “Mark” Lisaca
  PP Jose “Boy” Agoncillo
  IPP Malou ”Malou” Alavata

Area Treasurer - Manila

IPP Teresa  “Teya” Tan

Area Treasurer - Pasay

PP Susan  “Susan” Dinio

Area Treasurer - Cavite

PP Ricardo “Ric” Manaysay

Area Treasurer - Mindoro

PP Victoria “Vki” A.  Villaroza

District Car Raffle

PP Francis “Franz” Dy

District Golf Cup Tournament

Dir. Sevie “Sevie” Oliva

SPECIAL CONCERNS GROUP

Presidential Citation

PP Henry “Henry” C. Ongchan
District Governor’s Rep. to the PRM SDG Cynthia “Cyn” Evangelista

Rotary Street Children Foundation

PP Mylene “Mylene” Co

Alay Lakad 2011

PP Jose Andy “Andy” R. Trilles

RI/DISTRICT EVENTS GROUP

Chairman

SDG Lily “Lily” P. Aguilar

District Handover 2011

PP Eugene “Gene” Tan

TRF Dinner

SDG Edmond “Mond” T. Aguilar

Midyear Review 2012 PP Edmundo “Bing”  Duay

District Conference 2012

PP Josefino “Pepot” R. Sto Domingo

District Awards 2012

SDG Blyth “Blyth” Fielding

RI Convention 2012 Promotion PDG Rosie”Rosie” Go

RULES & PROCEDURES GROUP

Rules & Procedures Committee

PP Rodolfo”Rudy” Salazar

  PP Rex Peter “Rex”  Raz
  PP Ma. Fenora “Fe”  Pigon

District Legal Counsel

PP Jovito “Jobbie” Barte

Grievance Committee

PP Roger “Roger” Nogales

District Nominating Committee

PDG Ma. Concepcion  “Connie” N. Beltran

Elections Committee

PP Romeo “Romeo” Bison Jr.

Credentials Committee

PP Bonifacio “Bong” S. Cabatit Jr.

Resolutions Committee

PP Rex Peter “Rex”  Raz

Club Constitution and By Laws

PP Gregorio Luis “Ted” C. Contacto III

GOVERNOR's MONTHLY LETTER

Editor-in-Chief

SDG Lilian “Lilian”Cruz

Managing Editors

PP Kathryn “Kat” Aguilar

Creative Director

PP Noel “Noel” Belardo

 

PP Magdaleno “Dani”  Sico

Advertising Manager

PP Jerry “Jerry” Davis

Finance Manager

PP Federico “Ricky”Tiu

Circulation Manager

PP Eugene “Gene” Tan

Contributors

PP Agripina”Pina” Zafra
  PP Fredeswinda “Winnie” Lucena

Photo Editors

PP Rene “Rene” Gino

 

Rtn. Kenneth “Ken” Tamayo

Area Correspondents

 

Manila Area

PP Gil “Gil” Cance

Pasay Area

PP Rufino “Jun” Ibay Jr.

Cavite Area

PP Ermarie “Erms” Mondejar

Mindoro Area

PP Sonia “Sonia” Sy

ADMINISTRATION

District Secretary

DS Edison “Magic” C. Ong

Area Secretary - Manila

PP Jocelyn “Jo” Acebedo

Area Secretary - Pasay

PP Maria Ana “Maya” Ciriaco

Area Secretary - Cavite

PP Antonio “Tony” Esteban I

Area Secretary - Mindoro

PP Ma. Dolores “Dolly” Mallar

Midyear Review 2012 Committee

DS Edison “Magic” Ong

RI District Awards 2012 Committee

DS Edison “Magic” Ong

TASK FORCES

RI Emphasis & Areas of Focus Task Force

PDG Connie N. Beltran

Membership Development Committee

PDG Charoy M. Marquez

District Rotary Foundation Committee

PDG Josefina “Josie” S. Ang

RI EMPHASIS & AREAS OF FOCUS TASK FORCE

Task Force Chair

PDG Connie N. Beltran

Task Force Vice Chairs

 

Family

IPP Maribel “Belle” A. Chua

Peace and Conflict Prevention/Resolution

IPP Jose “Joe” M. Foronda

Disease Prevention and Treatment

PP Solomon “Mon” O. Lee

Water and Sanitation

CP Mariano “Nito” P. Siasat

Maternal and Child Health

PP Lucila “Lucie” S. Medina

Basic Education and Literacy

PP Reynaldo “Rey” P. Garcia

Economic and Community Development

PP Jonathan “Jon” L. Teng

MEMBERSHIP DEVELOPMENT COMMITTEE

Membership Development Committee Chair

PDG Charoy M. Marquez

MD Vice Chair for Recruitment

PP Lucito “Chito” Sioson

MD Vice Chair for Retention

PP Louie “Louie” Pagtakhan

MD Vice Chair for Extension

PP Pepot Sto. Domingo

MD Area Representative - Manila

PP Antonio “Anton” Sy

  PP Ruben “Ruben” Siao
  PP Jimmy “Jimmy”Lim

MD Area Representative - Pasay

PP Joseph “Joseph” Lim

  PP Carlos “Caloy” Dolendo
  PP Josefino “Jo” Garcia

MD Area Representative - Cavite

PP Raymundo “Munding” del Rosario

  PP Roy “Roy” Loyola

MD Area Representative - Mindoro

PP Ched ”Ched”Sy

  PP Martin “Martin” Otte

DISTRICT ROTARY FOUNDATION COMMITTEE

District Rotary Foundation Comm. Chair

PDG Josefina “Josie” S. Ang

Area Representatives for TRF

 

Area Representative Manila

PP Ruby “Ruby” Bairan

Area Representative Pasay

PP Albert ”Bert” Pestaño

Area Representative Cavite

PP Rene ”Rene” Concepcion

Area Representative Mindoro

PP Darlene “Darling” B. Dizon

SUB COMMITTEES:

 

District Grants Chair

PP Henry ”Henry” Ongchan

Annual Giving Subcommittee Chair

Dep. Gov. Leo Eusebio

Club Qualification

PP Edwin ”Edwin” Chiu

Grant Stewardship

PP Lorraine ”Lorraine” Dimayuga

TRF Programs Chair

PP Armin “Armin” Demetillo

VTT Outbound

PP Cecilia ”Cecile” Reyes

VTT Inbound

PP Raymond “Rayms” Ciriaco

Area Coordinator - Manila

PP Esmiraldo “Boi” S. Carandang

Area Coordinator - Pasay

PP Maria Ana “Maya” C. Ciriaco

Area Coordinator - Cavite

PP Kerwin ”Kerwin” Ferrer

Rotary World Peace Fellowships

PP Cecilia ”Cecile” Reyes

Scholarships

PP Ma. Theresa “Tess” Matriano

TRF Alumni

PP Romeo “Romy” Nones

Fund Development Chair

PP Leonardo “Leo” Castillo

Major Donors

PP Jose Paulo “Chichoy” Campos

Paul Harris Family

PP Angel “Angel” Tong

5 Star Paul Harris Fellow

PP Manuel “Manny” Wong

Multiple Paul Harris Fellow

PP Peter “Peter” Ngo

Paul Harris Fellow

PP Robert “Rby” Yu

Every Rotarian Every Year

PP Philip “Philip” Lee

Benefactor

PP Pepot R. Sto. Domingo

Bequest Society

PP Pepot R. Sto. Domingo

OPERATIONS GROUP - MANILA AREA

Senior Deputy Governor

SDG Edmond “Mond” T. Aguilar

Deputy Area Directors

DAD Edwin Seymour “Edwin” Chiu

  DAD Mark Geoffrey Yuching

Assistant Governors

AG Sofia “Sofie” S. Jabillo

 

AG Victor “Vic” Lau

 

AG  Jason “Jason” Magos

 

AG Jofe “Jofe” Roquero

 

AG Esterlina “Ester” Ramos

 

AG Vicencio “Jun” Rosario

 

AG Felimon “Tutchi” Tutica

 

AG Aida “Aida” L. Ang

 

AG Francis “Francis” Dy

 

AG Amelita “Amy” Garcia

 

AG Josefino “Joey” Garcia

 

AG Elisa “Liza” Khan

 

AG Ricky “Ricky” C. Ongchan

 

AG Ricky “Ricky” Tiu

 

AG Winston “Wins” Ongchinke

 

AG Jeffrey “Jeff” Yu

OPERATIONS GROUP - PASAY AREA

Senior Deputy Governor

SDG Pamela “Pam” N. Nadura

Deputy Area Director

DAD Raymond “Rayms” C. Ciriaco

Assistant Governors

AG Kathryn “Kat” P. Aguilar 

 

AG Cornelio “Kune” Gison

 

AG Rufino “Jun” Ibay Jr.

 

AG Adolfo “Baby”  Labarda

 

AG Genefel “Gen” Masahud

 

AG Edgardo”Ed”Palma

 

AG Agripina “Pina” Zafra

OPERATIONS GROUP - CAVITE AREA

Senior Deputy Governor

SDG Ceasar “Czar” T. Genato

Deputy Area Director

DAD Lilian “Lai” Dela Cruz

 

DAD Emil “Emil” Licerio

 

DAD Helen “Helen” G. Masangya

Assistant Governors

AG Emerlinda “Babie” Andrada

 

AG Maria Majan “Em” Esteban

 

AG Kerwin”Kerwin” Ferrer

 

AG Jay “Jay” Jambalos

 

AG Leonora “Nora” Lapiña

 

AG Gaysol “Gay” Luna

 

AG Grace “Grace” Navarrete

 

AG Arnulfo “Arnold” Zenarosa

OPERATIONS GROUP - MINDORO AREA

Senior Deputy Governor

SDG Renato “Allen” C. Tan

Deputy Area Director

DAD Glicerio “Jun” Almero Jr.

Assistant Governors

AG Joaquin “Jake” Castronuevo

 

AG Conrado “Jun” A. Espejo Jr.

PROGRAMS GROUP

Programs Committee Chair

SDG Emmanuel “Loy”  A. Cosico

District Coordinating Chairs:

Rotary Fellowships

DCC Jerry “Jerry” Davis

Club Administration

DCC Benison “Benny” Lua

Vocational Service

DCC Johnson “Jetsetter” Tan

Community Service

DCC Eugene “Gene” B. Tan

New Generation

DCC Wilson “Wilson” Lei Yee

International Service

DCC Jimmy “Jimmy” Ang

Deputy District Coordinating Chairs:

Rotary Fellowships

 

Vice Chair for Manila

DDCC Gilbert “Gilbert” Yupangco

Vice Chair for Pasay

DDCC Josefino “Jo” Garcia

Vice Chair for Cavite

DDCC Abraham “Abe” Flores

Vice Chair for Mindoro

DDCC Barolito “Lito” Venturanza

Club Administration

DDCC Lucito “Chito” L. Siosion

Vocational Service

DDCC Arsenio “Arsenic” Ong

Community Service

DDCC Raymond “Mon” Yupangco

New Generation

DDCC Gabriel “Gabe” Trias Jr.

International Service

DDCC Ernesto “Ernie” Delos Santos

ROTARY FELLOWSHIPS

Rotary Fellowships Chair

DCC Jerry “Jerry” Davis

District 3810 Family Day

PP Elenita “Ellen” Landicho

District Moon Cake Festival

PP Ruby  “ Ruby” Bairan

District Oktoberfest

PP Bennison “Benny” Lua

District Bowling Tournament

PP John “John” Ang

District Halloween Party

PP Jocelyn “Jo”Acebedo

District Christmas Party / DISCON  Launching

IPP Rolando “Roland” De Guzman

Car Raffle Midterm Draw

PP Francis “Franz” Dy

District Chinese New Year

PP Peter “Peter” Ngo

Camera Club

Rtn. Kenneth “Ken” Tamayo

District Basketball Tournament

PP Gregorio “Greg” Tanlimco

Pets Day

PP Arwin “Arwin” Serrano

CLUB ADMINISTRATION

Club Administration Chair

DCC Bennison “Benny” Lua

Speakers Bureau – Manila Area

PP Nicanor “Koko” Cuenca

Speakers Bureau – Pasay Area

PP Nemesio “Noi” Barrameda

Speakers Bureau – Cavite Area

IPP Tony “Tony” Ambulo

Club Bulletin – Manila Area

PP Jaime “Jimmy” Lim

Club Bulletin – Pasay Area

PP Edgardo”Ed” Escueta

Club Bulletin – Cavite Area

PP Melchor “Melchor” Arbis

Family of Rotary

PP Cristy “Cristy” Edquiban

Spouses Program

DFL Celene “Celene” G. Choa

VOCATIONAL SERVICE

Vocational Service Chair

DCC Johnson “Jetsetter” Tan

Ethics Committee

PP Jessie “Jessie” Racimo

Vocational Awards

PP Jose Paulo “Chichoy” E. Campos

Vocational Service Seminar

PP Jonathan “Jon” Polines

Vocational Training Scholarship

PP Agripina”Pina” Zafra

Career Guidance

PP Maruf  “Maruf”Hasan

Vocational Awareness

IPP Andres “Andy” Chua

TROPA

PP Efren “Efren” Santos

4-Way Test & Call to Honesty Advocacy

PP Conrado “Conrado” Villanueva

Job Fair

PP Rosario “Rosario” Lim

Plant Visit

IPP Egidio”Gigi” Lucero

Entrepreneur Development

PP Jaime “Jaime” Tan

Employer-Employee Relations

PP Samuel “Sammy” Tan

Computer Literacy

PP Manuel “Manny”Wong

Vocational at Work

IPP Rene “Rene” Maglayo

Books Across the Sea

PP Reynaldo”Rey” P. Garcia

Area Coordinator - Manila

IPP Juanito”Boy” Kaw

Area Coordinator - Pasay

PP Albert “Bert” Pestano

Area Coordinator - Cavite

IPP Maria Majan “Em” Esteban

Area Coordinator - Mindoro

PP Sonia “Sonia” Sy

COMMUNITY SERVICE

Community Service Chair

DCC Eugene “Eugene” B. Tan

Rotary Community Corps (RCC)

PP Rodrigo “Rodring” Camia

RCC Co-Chair - Manila

PP George “George” Lee

RCC Co-Chair - Pasay

CP Adelaida “Laida” Dangan

RCC Co-Chair - Cavite

PP Victorino "Vic" Villanueva

RCC Co-Chair - Mindoro

PN Jonathan “Jon”  G. Sevilla

RCC Assembly

PP Lilian ”Lai” Dela Cruz

Community Service Seminar

PP Manuel  ”Ding” FerreraJr.

Children at Risk

PP Ramon ”Mon” A. Banta

Concern for the Disabled

PP Julian “Boy” Tecson

Health Care

PP Arthur “Art” Platon

Medical/Dental Mission

IPP Juanito “Boy” Kaw

International Understanding & Goodwill

PP Carmen Middlebrook

Literacy and Numeracy

PP Reynaldo “Rey” Garcia

Population Issues

PP Juan “Jun” V. David Jr.

Poverty and Hunger

CP Michael “Mike”l Tapado

Preserve Planet Earth

PP Marilar “Marilar” De Guzman

Urban Concerns

PP Solomon “Mon” O. Lee

Rotary Fire Volunteer Brigade

PP William “William” Castro

Disaster Awareness & Preparedness

PP Rolley “Rolley” So

Co-Chair

PP Rufino “Jun” Ibay Jr.

Adopt-A-Family

PP Robert “Rob” Lane

NEW GENERATION

New Generation Chair

DCC Wilson Lei Yee

Rotary Youth Exchange -  Japan

PP Arsenio “Arsenic” Ong

Rotary Youth Exchange -  Taiwan

PP Carlos “Carlos” Chianpian

Co-Chairs

PP George “George” Ng

 

PP Peter “Peter” Ngo

Rotary Youth Leadership Award (RYLA)

PP Winston “Wins” Ongchinke

Rotaract

PP Victor “Vic” Lau

Vice-Chair for Manila

PP Romeo “Romy” Macatangay

Vice-Chair for Pasay

PP Irineo “Rene” Gino

Vice-Chair for Cavite

PP Gaysol “Gay” Luna

Vice-Chair for Mindoro

PP Mateo “Jeng”  Tayag III

District Rotaract Representative

DRR Clarise Joy “Clarise” San Jose

District Rotaract Assembly

Dir. Melchor “Chock” Encabo

New Generation Conference

PP Arthur “ Arthur” Sy

Vice-Chair for Manila

IPP Sally “Sally” So

Vice-Chair for Pasay

PP Hermenigilda “Hermie” Delfin

Vice-Chair for Cavite

IPP Myrna “Myrna” Dacanay

Vice-Chair for Mindoro

PP Odie “ Odie” Tarriela

Rotaract Solo Singing Contest

Chair Wilbert “Wilbert” Loa

Rotaract Badminton Tournament

Rtn. Noel “Noel” Tiulok

Rotaract DISCON

Dir. Benhur “Benhur” Go

Interact

PP Kathryn”Kat” P. Aguilar

Vice-Chair for Manila

PP Federico “Ricky” Tiu

Vice-Chair for Pasay

PP Cynthia “Cyn” Pascual

Vice-Chair for Cavite

PP Kerwin “Kerwin” Ferrer

Vice-Chair for Mindoro

PP Irma “Mai” Castro

District Interact Assembly

IPP German “German” Magbag

Interact Solo Singing Contest

Chair Glenn “Glenn” Dela Cruz

Interact RYLA

PP Antonio “Tony” Esteban I

District Chorale Singing Contest

PP Mylene “Mylene” Co

District Quiz Bee Challenge

PP Sonny “Sonny” Sy

New Gen Sports Olympic

PN Christopher “Chris” Ong

District Interact Christmas Program

 

Interpretative Dance Contest

Chair Ver ”Ver” Sia

Poster Making Contest

Chair Marlinita “Nita” Sumabat

Christmas Card Making Contest

PP Lilian “Lilian” Cruz

Christmas Lantern Making Contest

PP Olive ”Olive” Dy Sun

District Interact Representative

DIR Josiah ”Josiah” Narca

District Interact School Advisory Council

DISAC  Luzviminda”Luz” Velasco

Earlyact

PP Mercy “Mercy”Ong

Vice-Chair for Manila

PP Eddie “Eddie” Go

Vice-Chair for Pasay

IPP Socorro “Josie”  Arguelles

Vice-Chair for Cavite

IPP Aurora “Au” Macavinta

 Vice-Chair for Mindoro

IPP Ademar “Andy” Aguilar

INTERNATIONAL SERVICE

International Service Chair

DCC Jimmy”Jimmy” Ang

Rotary Friendship Exchange

PP George”George” Ng

Rotarian Volunteer in Action

PP Jerry”Jerry” Ybanez

Twin Club Agreements & Relationships

PP Jose Arturo”Art” Paggabao

DISTRICT PUBLIC RELATIONS COMMITTEE

District Public Relations Chair

SDG Blyth F. Fielding

PR & Communication Officer

PP Raymond ”Rayms” Ciriaco

District Features

SDG Lilian ”Lilian” Cruz

Inter-District Relations

PN Vivian ”Vivian” Cabanera

RI Dignitaries Hosting

PP Alvin “Alvin” Lacambacal

Governor’s Correspondence & Communications

PP Romeo “Romeo” Bison Jr.

Government Relations

PP Allen “Allen” Toribio

Liaison Officer for Foreign Relations

PP Arlene “Arlene” Jacobo

Area Correspondent - Manila

PN Karen “Karen” Paraan

Area Correspondent - Pasay

PP Agripina ”Pina”Zafra

Area Correspondent - Cavite

PP Magdaleno “Dani”Sico

Area Correspondent - Mindoro

PP Sonia “Sonia” Sy

Media Relations

PP Melanio  “Batas” Mauricio Jr.

Media Relations Officer for Print

PP Jonathan “Jon” Teng

Media Relations Officer for TV

Dir. Rosemarie ”Mari”Yuda

Media Relations Officer for Radio

PP Ruben “Ruben” Banaag

Internet Communications Group

 

District Webmaster

 

Area Public Relations

PP Ceferina “Penny” Tarinting

Manila

IPP Henry “Henry” Armada

Pasay

PP Genefel “Gen” Masahud

Cavite

PP Noel “Noel” Belardo

Mindoro

PP Irma “Irma” Castro

DISTRICT TRAINING TEAM

District Trainer

PDG Daniel “Danny” T. Yu

 Faculty Members

PDG Richard” Charoy” Marquez

 

PDG Joel”Joel” Tinitigan

 

PDG Lyne”Lyne” Abanilla

 

PDG Josefina”Josie”Ang

 

PP  Josefino”Pepot”Sto. Domingo
  PP Edwin”Edwin” Seymour Chiu
  PP Edison” Magic” Ong
  PP Karen “Karen” Tamayo
  PP Armin “Armin” Demetillo
  PP Carlos “Caloy”Ocampo
  PP Cynthia “Cyn”Evangelista
  PP Belinda” Bing” Nazareno

 

DISTRICT TRAININGS

Preparatory Trainings

Chairperson

District SAA Team and Training Seminar

PP Ramu “Ram” Varandmal

Pre – Presidents Elect Training Seminar

PP Leonardo “Leo” Castillo
DTTS and AG’s Training Seminar SDG Lily “Lily” Aguilar
PETS Training Seminar PP Rex Peter “Rex” Raz
District Grant Management Seminar PP Arwin “Arwin” Serrano
District Assembly 2011 SDG Lilian “Lilian” Cruz
ADSEC Seminar 2011 Chair John “John” Lopez
 

 July 2011 - June 2012

Chairperson

Membership Development Seminar (Manila- Pasay)

IPP Rolando “Roland” De Guzman
Membership Development Seminar (Cavite) PP Antonio”Tony” Esteban I
Community Service Seminar PP Manuel “Ding” Ferrera Jr.
Public Relations Seminar (Multi-District) SDG Blyth “Blyth” Fielding
Vocational Service Seminar PP Jonathan “Jon” Polines